Ohmite 711-10-T3E
Part No.:
711-10-T3E
Manufacturer:
Ohmite
Category:
Rotary Switches
Package:
Datasheet:
711-10-T3E.pdf
Description:
SWITCH ROTARY 10POS 7A 125V
Shipping
711-10-T3E Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Ohmite
Series:
711
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Number of Positions:
10
Index Stops:
Fixed
Number of Decks:
3
Number of Poles per Deck:
1
Circuit per Deck:
SP10T
Contact Timing:
Non-Shorting (BBM)
Current Rating (Amps):
7A (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
20 V
Actuator Type:
Flatted (6.35mm Dia)
Actuator Length:
12.70mm
Angle of Throw:
30°
Contact Material:
Silver Alloy
Contact Finish:
Mounting Type:
Panel Mount
Termination Style:
Solder, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Features:
Depth Behind Panel:
62.70mm