Curtis Instruments Inc. 703DR001048150D10023
Part No.:
703DR001048150D10023
Manufacturer:
Curtis Instruments Inc.
Category:
Counters, Hour Meters
Package:
Datasheet:
703DR001048150D10023.pdf
Description:
COUNTER LCD 6 CHAR 100-230V PNL
Shipping
703DR001048150D10023 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Curtis Instruments Inc.
Series:
703
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
Totalizer
Operating Mode:
Up
Count Rate:
500Hz
Time Format:
Number of Characters Per Row:
6
Display Type:
LCD - Black Characters
Display Characters - Height:
0.196" (5.00mm)
Input Type:
No Voltage
Output Type:
Voltage - Supply:
100 ~ 230VAC, 48 ~ 150VDC
Reset:
External
Panel Cutout Dimensions:
Rectangular - 45.00mm x 22.20mm
Mounting Type:
Panel Mount
Termination Style:
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)