LEDdynamics Inc. 7027-D-350
Part No.:
7027-D-350
Manufacturer:
LEDdynamics Inc.
Category:
LED Drivers
Package:
Datasheet:
7027-D-350.pdf
Description:
LED DRIVER CC BUCK 350MA
Shipping
7027-D-350 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
LEDdynamics Inc.
Series:
BuckToot™ 7027
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Type:
Constant Current
Topology:
Buck
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
5V
Voltage - Input (Max):
28V
Voltage - Output:
Current - Output (Max):
350mA
Power (Watts):
Voltage - Isolation:
Dimming:
Features:
SCP
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Efficiency:
94%
Termination Style:
Wire Leads
Size / Dimension:
1.00" L x 0.38" Dia (25.4mm x 9.7mm)