Qualtek 701W-X2/03
Part No.:
701W-X2/03
Manufacturer:
Qualtek
Category:
Power Entry Modules (PEM)
Package:
Datasheet:
701W-X2/03.pdf
Description:
PWR ENT RCPT IEC320-C14 PANEL QC
Shipping
701W-X2/03 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Qualtek
Series:
701W
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Connector Style:
IEC 320-C14
Connector Type:
Receptacle, Male Blades
Current Rating - Appliance Inlet:
10A
Voltage Rating - Appliance Inlet:
250VAC
Number of Positions:
3
Filter Type:
Unfiltered - Commercial
Current Rating - Filter:
Switch Features:
Current Rating - Circuit Breaker:
Accomodates a Fuse:
No
Mounting Type:
Panel Mount, Snap-In
Termination:
Quick Connect - 0.189" (4.8mm)
Features:
Fuse Holder, Drawer:
Panel Cutout Dimensions:
Rectangular - 27.00mm x 20.50mm
Panel Thickness:
0.031" ~ 0.079" (0.79mm ~ 2.00mm)