Honeywell Sensing and Productivity Solutions 701-101BAA-B00
Part No.:
701-101BAA-B00
Manufacturer:
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Category:
RTD (Resistance Temperature Detector)
Package:
2-SIP
Datasheet:
701-101BAA-B00.pdf
Description:
SENSOR RTD 100OHM 0.06% 2SIP
Shipping
701-101BAA-B00 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
700
Package/Case:
2-SIP
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance @ 0°C:
100 Ohms
Resistance Tolerance:
±0.06%
RTD Material:
Platinum (Pt)
Operating Temperature:
-70°C ~ 500°C
Termination:
PC Pins
Accuracy:
Temperature Coefficient:
3850ppm/°C
Current:
1 mA