Panasonic Electronic Components 6TPE150MI
Part No.:
6TPE150MI
Datasheet:
6TPE150MI.pdf
Description:
CAP TANT POLY 150UF 6.3V 2917
Shipping
6TPE150MI Specifications
Series:
POSCAP™ TPE
Capacitance:
150 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
18mOhm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension:
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max):
0.079" (2.00mm)