Panasonic Electronic Components 6TPE100MZB
Part No.:
6TPE100MZB
Package:
1411 (3528 Metric)
Datasheet:
6TPE100MZB.pdf
Description:
CAP TANT POLY 100UF 6.3V 1411
Shipping
6TPE100MZB Specifications
Series:
POSCAP™ TPE
Package/Case:
1411 (3528 Metric)
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
35mOhm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension:
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max):
0.079" (2.00mm)