Siemens 6GK52062RS005AC2
Part No.:
6GK52062RS005AC2
Manufacturer:
Siemens
Category:
Switches, Hubs
Package:
Datasheet:
6GK52062RS005AC2.pdf
Description:
SCALANCE XC206-2G POE (DC 54 V)
Shipping
6GK52062RS005AC2 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Siemens
Series:
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Switch - Managed
Configuration:
Fixed + SFP
Number of Ports:
8
Copper Ports:
6
Copper Type:
10/100/1000
Fiber Ports:
2
Fiber Type:
SFP
SFP/XFP Ports:
2
SFP/XFP Type:
SFP
PoE Ports:
6
Connector Type:
RJ11, RJ45, SFP
Voltage - Input:
52V ~ 57V
Ingress Protection:
IP20
Mounting Type:
DIN Rail, Wall Mount
Operating Temperature:
-40°C ~ 60°C