Amphenol ICC (FCI) 69830-050LF
Part No.:
69830-050LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Category:
Board In, Direct Wire to Board
Package:
Datasheet:
69830-050LF.pdf
Description:
CONN DIP HDR IDC 50POS VERT
Shipping
69830-050LF Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Series:
Quickie™
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Connector Type:
Ribbon Cable, DIP Header
Number of Positions:
50
Cable Pitch:
0.050" (1.27mm)
Board-Side Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)