Würth Elektronik 691368300004B
Part No.:
691368300004B
Manufacturer:
Würth Elektronik
Category:
Headers, Plugs and Sockets
Package:
Datasheet:
691368300004B.pdf
Description:
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 3.81MM
Shipping
691368300004B Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Würth Elektronik
Series:
WR-TBL Series 368B
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Plug, Female Sockets
Number of Positions:
4
Positions Per Level:
4
Number of Levels:
1
Pitch:
0.150" (3.81mm)
Header Orientation:
Plug Wire Entry:
180°
Termination Style:
Screwless - Leg Spring, Push-In Spring
Mounting Type:
Free Hanging (In-Line)
Current - IEC:
Voltage - IEC:
Current - UL:
8 A
Voltage - UL:
300 V
Wire Gauge or Range - AWG:
16-28 AWG
Wire Gauge or Range - mm²:
0.08-1.3mm²
Color:
Green, Orange
Operating Temperature:
-40°C ~ 115°C