EDAC Inc. 690A104-124-470
Part No.:
690A104-124-470
Manufacturer:
EDAC Inc.
Category:
USB, DVI, HDMI Connector Assemblies
Package:
Datasheet:
690A104-124-470.pdf
Description:
690 SERIES SHORT BODY USB TYPEA
Shipping
690A104-124-470 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
EDAC Inc.
Series:
690A
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Connector Type:
USB-A (USB TYPE-A)
Number of Contacts:
4
Gender:
Receptacle
Specifications:
USB 2.0
Mounting Type:
Through Hole, Right Angle
Mounting Feature:
Horizontal
Termination:
Solder
Features:
Board Lock
Ingress Protection:
Operating Temperature:
-20°C ~ 60°C
Number of Ports:
1
Current Rating (Amps):
2A
Voltage - Rated:
30V