Vishay Sprague 678D108M040ER4D
Part No.:
678D108M040ER4D
Manufacturer:
Vishay Sprague
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
678D108M040ER4D.pdf
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 40V RADIAL
Shipping
678D108M040ER4D Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Vishay Sprague
Package/Case:
Series:
678D
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
1000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
40 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
80mOhm @ 20Hz
Lifetime @ Temp.:
4000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
1.232 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
1.76 A @ 100 kHz
Impedance:
35 mOhms
Lead Spacing:
0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:
0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):
1.476" (37.50mm)