Wakefield-Vette 677-20ABPE
Part No.:
677-20ABPE
Manufacturer:
Wakefield-Vette
Category:
Heat Sinks
Package:
Datasheet:
677-20ABPE.pdf
Description:
HEATSINK MULTIWATT 2.0" BLK
Shipping
677-20ABPE Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Wakefield-Vette
Series:
677
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Board Level, Vertical
Package Cooled:
TO-218, TO-220, TO-247, Multiwatt
Attachment Method:
Bolt On and PC Pin
Shape:
Rectangular, Fins
Length:
2.000" (50.80mm)
Width:
1.650" (41.91mm)
Diameter:
Fin Height:
1.000" (25.40mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise:
6.0W @ 40°C
Thermal Resistance @ Forced Air Flow:
2.50°C/W @ 200 LFM
Thermal Resistance @ Natural:
6.70°C/W