Cicoil 666K101-16
Part No.:
666K101-16
Manufacturer:
Cicoil
Category:
Flat Ribbon Cables
Package:
Datasheet:
666K101-16.pdf
Description:
CBL RIBN 16COND 0.039 CLEAR 25'
Shipping
666K101-16 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Cicoil
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Cable Type:
Flat Cable
Number of Conductors:
16
Pitch:
0.039" (1.00mm)
Length:
25.0' (7.62m)
Wire Gauge:
28 AWG
Conductor Strand:
Shielding:
Unshielded
Jacket Color:
Clear
Ribbon Thickness:
0.035" (0.89mm)
Ribbon Width:
0.630" (16.00mm)
Jacket (Insulation) Material:
Flexx-Sil™
Voltage:
450 V
Operating Temperature:
Ratings:
Features:
-65°C ~ 260°C