Wakefield-Vette 658-35ABT4
Part No.:
658-35ABT4
Manufacturer:
Wakefield-Vette
Category:
Heat Sinks
Package:
Datasheet:
658-35ABT4.pdf
Description:
HEATSINK CPU 28MM SQ BLK W/TAPE
Shipping
658-35ABT4 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Wakefield-Vette
Series:
658
Packaging:
Product Status:
Obsolete
Type:
Top Mount
Package Cooled:
BGA
Attachment Method:
Thermal Tape, Adhesive (Included)
Shape:
Square, Pin Fins
Length:
1.100" (27.94mm)
Width:
1.100" (27.94mm)
Diameter:
Fin Height:
0.350" (8.89mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise:
Thermal Resistance @ Forced Air Flow:
3.00°C/W @ 800 LFM