Wakefield-Vette 658-25ABT1E
Part No.:
658-25ABT1E
Manufacturer:
Wakefield-Vette
Category:
Heat Sinks
Package:
Datasheet:
658-25ABT1E.pdf
Description:
HEATSINK CPU 28MM SQ BLK W/TAPE
Shipping
658-25ABT1E Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Wakefield-Vette
Series:
658
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Top Mount
Package Cooled:
BGA
Attachment Method:
Thermal Tape, Adhesive (Included)
Shape:
Square, Pin Fins
Length:
1.100" (27.94mm)
Width:
1.100" (27.94mm)
Diameter:
Fin Height:
0.250" (6.35mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise:
2.0W @ 40°C
Thermal Resistance @ Forced Air Flow:
5.00°C/W @ 500 LFM