Bourns Inc. 6574S-1-102
Part No.:
6574S-1-102
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Rotary Potentiometers, Rheostats
Package:
Datasheet:
6574S-1-102.pdf
Description:
POT 1K OHM 2W PLASTIC LINEAR
Shipping
6574S-1-102 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
6574
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance (Ohms):
1k
Tolerance:
±10%
Power (Watts):
2W
Built in Switch:
None
Number of Turns:
1.0
Features:
Taper:
Linear
Number of Gangs:
1
Adjustment Type:
User Defined
Temperature Coefficient:
±500ppm/°C
Rotation:
Continuous
Resistive Material:
Conductive Plastic
Termination Style:
Solder Turret
Actuator Type:
Round
Actuator Length:
0.625" (15.88mm)
Actuator Diameter:
0.2497" (6.34mm)