Wakefield-Vette 657-15ABPN
Part No.:
657-15ABPN
Manufacturer:
Wakefield-Vette
Category:
Heat Sinks
Package:
Datasheet:
657-15ABPN.pdf
Description:
HEATSINK TO-220 W/PINS BLK 1.5"
Shipping
657-15ABPN Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Wakefield-Vette
Series:
657
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
Board Level, Vertical
Package Cooled:
TO-218, TO-220, TO-247
Attachment Method:
Bolt On and PC Pin
Shape:
Rectangular, Fins
Length:
1.000" (25.40mm)
Width:
1.650" (41.91mm)
Diameter:
Fin Height:
1.500" (38.10mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise:
6.0W @ 38°C
Thermal Resistance @ Forced Air Flow:
3.30°C/W @ 200 LFM
Thermal Resistance @ Natural:
6.30°C/W