Eaton - Bussmann Electrical Division 63NHG01B
Part No.:
63NHG01B
Manufacturer:
Eaton - Bussmann Electrical Division
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Package:
Rectangular, Blade
Datasheet:
63NHG01B.pdf
Description:
FUSE SQUARE 63A 500VAC/250VDC
Shipping
63NHG01B Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
Package / Case:
Rectangular, Blade
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Requires Holder
Fuse Type:
Square
Current Rating (Amps):
63A
Voltage Rating - AC:
500 VAC
Voltage Rating - DC:
250 VDC
Response Time:
Fast Blow
Applications:
Electrical, Industrial
Features:
Indicating
Class:
NH
Approval Agency:
VDE
Operating Temperature:
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
120kA
Size / Dimension:
2.953" L x 1.181" W x 1.969" H (75.00mm x 30.00mm x 50.00mm)