Wakefield-Vette 637-15ABP
Part No.:
637-15ABP
Manufacturer:
Wakefield-Vette
Category:
Heat Sinks
Package:
Datasheet:
637-15ABP.pdf
Description:
HEATSINK TO-220 VERT MT BLK 1.5"
Shipping
637-15ABP Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Wakefield-Vette
Series:
637
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
Board Level, Vertical
Package Cooled:
TO-220
Attachment Method:
Bolt On and PC Pin
Shape:
Rectangular, Fins
Length:
1.500" (38.10mm)
Width:
1.375" (34.93mm)
Diameter:
Fin Height:
0.500" (12.70mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise:
6.0W @ 65°C
Thermal Resistance @ Forced Air Flow:
5.50°C/W @ 200 LFM
Thermal Resistance @ Natural:
10.80°C/W