Wakefield-Vette 627-15ABPE
Part No.:
627-15ABPE
Manufacturer:
Wakefield-Vette
Category:
Heat Sinks
Package:
Datasheet:
627-15ABPE.pdf
Description:
HEATSINK FOR TO218/TO220
Shipping
627-15ABPE Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Wakefield-Vette
Series:
627
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Board Level, Vertical
Package Cooled:
TO-218, TO-220, TO-247
Attachment Method:
Bolt On and PC Pin
Shape:
Rectangular, Fins
Length:
0.500" (12.70mm)
Width:
1.375" (34.93mm)
Diameter:
Fin Height:
1.500" (38.10mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise:
6.0W @ 65°C
Thermal Resistance @ Forced Air Flow:
5.50°C/W @ 200 LFM