Parker Chomerics 62-12-1015-PAD80A
Part No.:
62-12-1015-PAD80A
Manufacturer:
Parker Chomerics
Category:
Pads, Sheets
Package:
Datasheet:
62-12-1015-PAD80A.pdf
Description:
THERM-A-GAP PAD80A 8.3 W/M-K GAP
Shipping
62-12-1015-PAD80A Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Parker Chomerics
Series:
THERM-A-GAP™ PAD 80
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Usage:
Thermally Conductive
Type:
Gap Filler Pad, Sheet
Shape:
Rectangular
Outline:
381.00mm x 254.00mm
Thickness:
0.120" (3.05mm)
Material:
Adhesive:
Adhesive - One Side
Backing, Carrier:
Aluminum Foil
Color:
Dark Gray
Thermal Resistivity:
0.15°C/W
Thermal Conductivity:
8.3W/m-K