Parker Chomerics 62-10-1015-PAD60A
Part No.:
62-10-1015-PAD60A
Manufacturer:
Parker Chomerics
Category:
Pads, Sheets
Package:
Datasheet:
62-10-1015-PAD60A.pdf
Description:
THERM-A-GAP PAD60A 6.0 W/M-K GAP
Shipping
62-10-1015-PAD60A Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Parker Chomerics
Series:
THERM-A-GAP™ PAD 60
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Usage:
Thermally Conductive
Type:
Gap Filler Pad, Sheet
Shape:
Rectangular
Outline:
381.00mm x 254.00mm
Thickness:
0.100" (2.54mm)
Material:
Adhesive:
Adhesive - One Side
Backing, Carrier:
Aluminum Foil
Color:
Green
Thermal Resistivity:
0.28°C/W
Thermal Conductivity:
6.0W/m-K