Omron Automation and Safety 61F-G1P-AC120
Part No.:
61F-G1P-AC120
Manufacturer:
Omron Automation and Safety
Category:
Liquid, Level
Package:
Datasheet:
61F-G1P-AC120.pdf
Description:
CNTRL LIQ LEV 120VAC SOCKETABLE
Shipping
61F-G1P-AC120 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Omron Automation and Safety
Series:
61F
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
High/Low Level
Voltage - Supply:
120VAC
Sensitivity:
0 ~ 4kOhm
Features:
Alarm Low - Contact, Idling Prevention
Distance - Control To Sensor (Max):
1km
Output Type:
Relay
Contact Form:
SPDT (2 Form C)
Contact Rating @ Voltage:
5A @ 200VAC
Mounting Type:
Socketable
Termination Style:
Plug In, 15 Pin (Octal)
Operating Temperature:
-10°C ~ 55°C