Parker Chomerics 61-03-1015-PAD70TPG
Part No.:
61-03-1015-PAD70TPG
Manufacturer:
Parker Chomerics
Category:
Pads, Sheets
Package:
Datasheet:
61-03-1015-PAD70TPG.pdf
Description:
THERM-A-GAP PAD70TPG 7.0 W/M-K G
Shipping
61-03-1015-PAD70TPG Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Parker Chomerics
Series:
THERM-A-GAP™ PAD 70TP
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Usage:
Thermally Conductive
Type:
Gap Filler Pad, Sheet
Shape:
Rectangular
Outline:
381.00mm x 254.00mm
Thickness:
0.0300" (0.762mm)
Material:
Adhesive:
Backing, Carrier:
Fiberglass
Color:
Dark Gray
Thermal Resistivity:
0.27°C/W
Thermal Conductivity:
7.0W/m-K