Littelfuse Inc. 60R030XPR
Part No.:
60R030XPR
Datasheet:
60R030XPR.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 60V 300MA RADIAL
Shipping
60R030XPR Specifications
Packaging:
Cut Tape (CT)
Voltage - Max:
60V
Current - Hold (Ih) (Max):
300 mA
Current - Trip (It):
600 mA
Current - Max:
40 A
Time to Trip:
3 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
880 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
2.1 Ohms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.291" Dia x 0.122" T (7.40mm x 3.10mm)
Height - Seated (Max):
0.500" (12.70mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.201" (5.10mm)