Staco Energy Products Company 60M6011E-3Y
Part No.:
60M6011E-3Y
Manufacturer:
Staco Energy Products Company
Category:
Variable Transformers
Package:
Datasheet:
60M6011E-3Y.pdf
Description:
DISCONTINUED; THERE IS NO DIRECT
Shipping
60M6011E-3Y Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Staco Energy Products Company
Series:
6000
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Panel Mount
Output Type:
Terminals
Voltage - Output:
280VAC
Voltage - Supply:
240VAC
Input Type:
Terminals
Constant Current Load - Max:
60A (29.1kVA)
Size:
25.000" L x 22.270" W x 33.500" H (635.00mm x 565.66mm x 850.90mm)