Staco Energy Products Company 60M1210B-2
Part No.:
60M1210B-2
Manufacturer:
Staco Energy Products Company
Category:
Variable Transformers
Package:
Datasheet:
60M1210B-2.pdf
Description:
VAR XFMR 120/240VAC 12A
Shipping
60M1210B-2 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Staco Energy Products Company
Series:
1200
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Panel Mount
Output Type:
Terminals
Voltage - Output:
120VAC, 240VAC
Voltage - Supply:
120VAC, 240VAC
Input Type:
Terminals
Constant Current Load - Max:
12A (2.88kVA)
Size:
7.440" L x 7.250" W x 15.790" H (188.98mm x 184.15mm x 401.07mm)