Visual Communications Company - VCC 6091M5-12V
Part No.:
6091M5-12V
Manufacturer:
Visual Communications Company - VCC
Category:
Panel Indicators, Pilot Lights
Package:
Datasheet:
6091M5-12V.pdf
Description:
INDICATOR SOLID STATE GRN PNL MT
Shipping
6091M5-12V Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
6091M
Packaging:
Bag
Product Status:
Active
Type:
LED
Lamp Color:
Green
Lens Color:
Lens Transparency:
Ratings:
Voltage:
12V
Current:
Panel Cutout Shape:
Round
Panel Cutout Dimensions:
0.38" (9.65mm)
Lens Size:
9.90mm Dia
Lens Style:
Round with Domed Top
Millicandela Rating:
Wavelength - Peak:
Viewing Angle:
Termination Style:
Wire Leads - 4.6" (116.84mm)