TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine 602A012-25/225-0
Part No.:
602A012-25/225-0
Manufacturer:
TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
Category:
Heat Shrink Boots, Caps
Package:
Datasheet:
602A012-25/225-0.pdf
Description:
HEATSHRINK BOOT BRKOUT 5:1 SZ12
Shipping
602A012-25/225-0 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
Thermofit 602A012
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Boot, Transition - Breakout, 5:1
Shell Size - Insert:
12
Features:
Color:
Black
Material:
Elastomer, Fluid Resistant
Large Diameter Supplied:
0.560" (14.22mm)
Large Diameter Recovered:
0.360" (9.14mm)
Small Diameter Supplied:
0.120" (3.05mm)
Small Diameter Recovered:
0.070" (1.78mm)
Large Recovered Length:
1.950" (49.53mm)
Small Recovered Length:
Total Length Supplied:
Total Length Recovered:
2.200" (55.88mm)