E-Z-Hook 601XR-18BLU
Part No.:
601XR-18BLU
Manufacturer:
E-Z-Hook
Category:
Banana, Meter Interface
Package:
Datasheet:
601XR-18BLU.pdf
Description:
TEST LEAD BANANA TO GRABBER 18"
Shipping
601XR-18BLU Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
E-Z-Hook
Series:
E-Z-MINI-HOOK™ XR
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Stacking Method:
Front Stacking
Configuration:
Banana to Grabber, Hook
1st Connector:
Banana Plug, Single, Stackable
2nd Connector:
Mini Hook
Cable Length:
18.0" (457.20mm)
Type:
Patch Cord
Contents:
1 Lead, Blue
Material - Insulation:
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Wire Gauge:
18 AWG
Voltage - Rated:
5400V (5.4kV)
Ratings:
Current Rating (Amps):
5.9A