Vishay Sprague 601D228F040HS2
Part No.:
601D228F040HS2
Manufacturer:
Vishay Sprague
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
601D228F040HS2.pdf
Description:
CAP ALUM 2200UF 40V AXIAL TH
Shipping
601D228F040HS2 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Vishay Sprague
Package/Case:
Series:
601D
Packaging:
Bulk
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Capacitance:
2200 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage - Rated:
40 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
Lead Spacing:
Size / Dimension:
0.886" Dia x 3.142" L (22.50mm x 79.80mm)