Littelfuse Inc. 600R160F
Part No.:
600R160F
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
PTC Resettable Fuses
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
600R160F.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 60V 160MA RADIAL
Shipping
600R160F Specifications
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package/Case:
Radial, Disc
Series:
POLY-FUSE®, 600R
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
Polymeric
Voltage - Max:
60V (600V Int)
Current - Hold (Ih) (Max):
160 mA
Current - Trip (It):
320 mA
Current - Max:
3 A
Time to Trip:
10 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
4 Ohms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
18 Ohms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Grade:
Qualification:
Ratings:
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.630" L x 0.236" W (16.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.496" (12.60mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.201" (5.10mm)