SL POWER / Advanced Energy 5VA1205007
Part No.:
5VA1205007
Manufacturer:
SL POWER / Advanced Energy
Category:
Battery Chargers
Package:
Datasheet:
5VA1205007.pdf
Description:
BATT CHARGER WALL MT 12V 500MA
Shipping
5VA1205007 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
SL POWER / Advanced Energy
Series:
Packaging:
Box
Product Status:
Obsolete
Type:
Wall Mount
Battery Chemistry:
Lead Acid
Battery Cell Size:
12V
Number of Cells:
1
Voltage - Nominal:
12V
Charge Current - Max:
500mA
Charge Time:
Voltage - Input:
120VAC
Power - Max:
Size / Dimension:
2.95" L x 2.72" W x 1.93" H (75.00mm x 69.00mm x 49.00mm)