Staco Energy Products Company 5M1210BCT
Part No.:
5M1210BCT
Manufacturer:
Staco Energy Products Company
Category:
Variable Transformers
Package:
Datasheet:
5M1210BCT.pdf
Description:
VAR XFMR 120VAC 12A
Shipping
5M1210BCT Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Staco Energy Products Company
Series:
1200
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Panel Mount
Output Type:
Terminals
Voltage - Output:
120VAC
Voltage - Supply:
120VAC
Input Type:
Terminals
Constant Current Load - Max:
12A (1.44kVA)
Size:
7.440" L x 7.250" W x 12.790" H (188.98mm x 184.15mm x 324.87mm)