Eaton - Bussmann Electrical Division 5CLS70-2R
Part No.:
5CLS70-2R
Manufacturer:
Eaton - Bussmann Electrical Division
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Package:
Cartridge, Non-Standard
Datasheet:
5CLS70-2R.pdf
Description:
FUSE CARTRIDGE 70A 5.08KVAC
Shipping
5CLS70-2R Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
CLS
Package / Case:
Cartridge, Non-Standard
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Requires Holder
Fuse Type:
Cartridge
Current Rating (Amps):
70A
Voltage Rating - AC:
5.08 kVAC
Voltage Rating - DC:
Response Time:
Applications:
Motor Protection
Features:
Class:
Approval Agency:
Operating Temperature:
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
50kA
Size / Dimension:
3.000" Dia x 15.900" L (76.20mm x 403.86mm)