Grayhill Inc. 59M18-01-2-10N
Part No.:
59M18-01-2-10N
Manufacturer:
Grayhill Inc.
Category:
Rotary Switches
Package:
Datasheet:
59M18-01-2-10N.pdf
Description:
SWITCH ROTARY 10POS 250MA 115V
Shipping
59M18-01-2-10N Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Grayhill Inc.
Series:
59
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
10
Index Stops:
Fixed
Number of Decks:
1
Number of Poles per Deck:
2
Circuit per Deck:
DP10T
Contact Timing:
Non-Shorting (BBM)
Current Rating (Amps):
250mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
115 V
Voltage Rating - DC:
30 V
Actuator Type:
Flatted (6.35mm Dia)
Actuator Length:
11.10mm
Angle of Throw:
18°
Contact Material:
Silver Alloy
Contact Finish:
Gold
Mounting Type:
Panel Mount
Termination Style:
Solder Lug
Features:
Depth Behind Panel:
23.27mm