Grayhill Inc. 59HS18-08-2-10S
Part No.:
59HS18-08-2-10S
Datasheet:
59HS18-08-2-10S.pdf
Description:
SWITCH ROTARY 10POS 250MA 115V
Shipping
59HS18-08-2-10S Specifications
Number of Positions:
10
Number of Decks:
8
Number of Poles per Deck:
2
Circuit per Deck:
DP10T
Contact Timing:
Shorting (MBB)
Current Rating (Amps):
250mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
115 V
Voltage Rating - DC:
30 V
Actuator Type:
Flatted (6.35mm Dia)
Actuator Length:
11.10mm
Depth Behind Panel:
88.82mm