Vishay Sprague 597D227X0025M2T
Part No.:
597D227X0025M2T
Manufacturer:
Vishay Sprague
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
3226 (8066 Metric)
Datasheet:
597D227X0025M2T.pdf
Description:
CAP TANT 220UF 20% 25V 3226
Shipping
597D227X0025M2T Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Vishay Sprague
Series:
TANTAMOUNT™, 597D
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
220 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
25 V
Type:
Conformal Coated
ESR (Equivalent Series Resistance):
100mOhm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.315" L x 0.260" W (8.00mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max):
0.157" (4.00mm)