Broadcom Limited 5962-0420501HPC
Part No.:
5962-0420501HPC
Manufacturer:
Broadcom Limited
Category:
Isolators - Gate Drivers
Package:
8-SMD Butt Joint
Datasheet:
5962-0420501HPC.pdf
Description:
OPTOISO 1.5KV 1CH GATE DVR 8DIP
Shipping
5962-0420501HPC Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Broadcom Limited
Series:
Package/Case:
8-SMD Butt Joint
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Technology:
Optical Coupling
Number of Channels:
1
Voltage - Isolation:
1500VDC
Common Mode Transient Immunity (Min):
10kV/µs
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max):
500ns, 500ns
Pulse Width Distortion (Max):
300ns
Rise / Fall Time (Typ):
100ns, 100ns
Current - Output High, Low:
500mA, 500mA
Current - Peak Output:
600mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
1.5V
Current - DC Forward (If) (Max):
25 mA
Voltage - Output Supply:
15V ~ 30V
Grade:
Qualification:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C