Vishay Sprague 593D157X9016E2TE3
Part No.:
593D157X9016E2TE3
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
593D157X9016E2TE3.pdf
Description:
CAP TANT 150UF 10% 16V 2917
Shipping
593D157X9016E2TE3 Specifications
Capacitance:
150 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
100mOhm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max):
0.170" (4.32mm)