Amphenol ICC (FCI) 59355-052FSLF
Part No.:
59355-052FSLF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Category:
Inline Module Sockets
Package:
Datasheet:
59355-052FSLF.pdf
Description:
CONN SKT SODIMM 200POS SMD REV
Shipping
59355-052FSLF Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Series:
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Connector Style:
SODIMM
Number of Positions:
200
Memory Type:
DDR2 SDRAM
Standards:
MO-224
Mounting Type:
Surface Mount
Insertion Angle:
30° Angle
Features:
Board Guide, Latches
Mounting Feature:
Reverse
Card Thickness:
0.039" (1.00mm)
Height:
0.205" (5.20mm)