Pomona Electronics 5916A/POM
Part No.:
5916A/POM
Manufacturer:
Pomona Electronics
Category:
Alligator, Crocodile, Heavy Duty Clips
Package:
Datasheet:
5916A/POM.pdf
Description:
GATOR CLIP STEEL INSULATED 5A
Shipping
5916A/POM Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Pomona Electronics
Series:
5916A
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
Alligator, Medium
Jaw Opening:
0.300" (7.62mm)
Voltage - Rated:
300VRMS
Current Rating (Amps):
5 A
Material:
Steel
Plating:
Nickel
Material - Insulation:
Polypropylene (PP), Fire Retardant
Insulation:
Insulated
Color:
Black and Red
Length:
2.270" (57.66mm)
Termination:
Banana, Female Socket (Jack)
Quantity:
1 Pair
Ratings:
CAT II 300V, IEC 1010-2-031, P2