Grayhill Inc. 57M22-12B16N
Part No.:
57M22-12B16N
Manufacturer:
Grayhill Inc.
Category:
Rotary Switches
Package:
Datasheet:
57M22-12B16N.pdf
Description:
SWITCH ROTARY 16POS 250MA 115V
Shipping
57M22-12B16N Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Grayhill Inc.
Series:
57
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
16
Index Stops:
Fixed
Number of Decks:
12
Number of Poles per Deck:
1
Circuit per Deck:
SP16T
Contact Timing:
Non-Shorting (BBM)
Current Rating (Amps):
250mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
115 V
Voltage Rating - DC:
30 V
Actuator Type:
Flatted (6.35mm Dia)
Actuator Length:
11.10mm
Angle of Throw:
22.5°
Contact Material:
Silver Alloy
Contact Finish:
Gold
Mounting Type:
Panel Mount
Termination Style:
Solder Lug
Features:
Depth Behind Panel:
122.66mm