Vishay Sprague 572D107X0010B2T
Part No.:
572D107X0010B2T
Manufacturer:
Vishay Sprague
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
Nonstandard SMD
Datasheet:
572D107X0010B2T.pdf
Description:
CAP TANT 100UF 20% 10V SMD
Shipping
572D107X0010B2T Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Vishay Sprague
Series:
TANTAMOUNT™, 572D
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
10 V
Type:
Conformal Coated
ESR (Equivalent Series Resistance):
400mOhm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.130" L x 0.106" W (3.30mm x 2.70mm)
Height - Seated (Max):
0.079" (2.00mm)