Grayhill Inc. 56SP36-01-1-10N-C
Part No.:
56SP36-01-1-10N-C
Datasheet:
56SP36-01-1-10N-C.pdf
Description:
SWITCH ROTARY 10POS 200MA 115V
Shipping
56SP36-01-1-10N-C Specifications
Number of Positions:
10
Index Stops:
Continuous
Circuit per Deck:
SP10T
Contact Timing:
Non-Shorting (BBM)
Current Rating (Amps):
200mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
115 V
Voltage Rating - DC:
30 V
Actuator Type:
Flatted (3.17mm Dia)
Actuator Length:
9.53mm
Angle of Throw:
36°
Depth Behind Panel:
9.58mm