Grayhill Inc. 56SP30S-01E03S
Part No.:
56SP30S-01E03S
Datasheet:
56SP30S-01E03S.pdf
Description:
SWITCH ROTARY 3POS 200MA 115V
Shipping
56SP30S-01E03S Specifications
Number of Positions:
3
Index Stops:
Fixed
Number of Poles per Deck:
4
Circuit per Deck:
4P3T
Contact Timing:
Shorting (MBB)
Current Rating (Amps):
200mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
115 V
Voltage Rating - DC:
30 V
Actuator Type:
Flatted (3.17mm Dia)
Actuator Length:
9.53mm
Depth Behind Panel:
9.58mm