Grayhill Inc. 56SP30S-01E02N
Part No.:
56SP30S-01E02N
Datasheet:
56SP30S-01E02N.pdf
Description:
SWITCH ROTARY 2POS 200MA 115V
Shipping
56SP30S-01E02N Specifications
Number of Positions:
2
Index Stops:
Fixed
Number of Poles per Deck:
4
Circuit per Deck:
4PDT
Contact Timing:
Non-Shorting (BBM)
Current Rating (Amps):
200mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
115 V
Voltage Rating - DC:
30 V
Actuator Type:
Flatted (3.17mm Dia)
Actuator Length:
9.53mm
Depth Behind Panel:
9.58mm