Grayhill Inc. 56SP30-01-2-05N
Part No.:
56SP30-01-2-05N
Manufacturer:
Grayhill Inc.
Category:
Rotary Switches
Package:
Datasheet:
56SP30-01-2-05N.pdf
Description:
SWITCH ROTARY 5POS 200MA 115V
Shipping
56SP30-01-2-05N Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Grayhill Inc.
Series:
56
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
5
Index Stops:
Fixed
Number of Decks:
1
Number of Poles per Deck:
2
Circuit per Deck:
DP5T
Contact Timing:
Non-Shorting (BBM)
Current Rating (Amps):
200mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
115 V
Voltage Rating - DC:
30 V
Actuator Type:
Flatted (3.17mm Dia)
Actuator Length:
9.53mm
Angle of Throw:
30°
Contact Material:
Brass
Contact Finish:
Silver
Mounting Type:
Panel Mount, Through Hole
Termination Style:
PC Pin
Features:
Shaft and Panel Sealed
Depth Behind Panel:
9.58mm