Grayhill Inc. 56SDP30-01-4-AJS
Part No.:
56SDP30-01-4-AJS
Datasheet:
56SDP30-01-4-AJS.pdf
Description:
SWITCH ROTARY 2-3POS 200MA 115V
Shipping
56SDP30-01-4-AJS Specifications
Contact Timing:
Shorting (MBB)
Current Rating (Amps):
200mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
115 V
Voltage Rating - DC:
30 V
Actuator Type:
Flatted (3.17mm Dia)
Actuator Length:
9.53mm
Mounting Type:
Panel Mount, Through Hole
Termination Style:
PC Pin
Depth Behind Panel:
9.58mm